1. Ubytovací jednotka - význam a volba ubytovacích jednotek

Ubytovací jednotkou je v oblasti pronájmu ubytovacích služeb myšlena jednotka, kterou si host může samostatně pronajmout - pokoj, apartmán, chalupa, vila, studio, apod.

Jedním z prvních rozhodnutí při nabízení ubytovacích služeb je volba ubytovacích jednotek ve vašem ubytovacím zařízení:

  • Budete například chalupu nebo vilu pronajímat jako celek?
  • Nebo ji rozdělíte na 3 samostatné apartmány?
  • Nebo ji budete pronajímat jako 6 samostatných pokojů?

 

To záleží jen na vás a je to vaše obchodní rozhodnutí.

Jakmile ale zvolíte ubytovací jednotku, už je nemůžete současně kombinovat a v případě změny jednotek v budoucnu musíte pečlivě zvážit a opravit všechna napojení na externí systémy.

 

Pokud vilu nabízíte jako jedno ubytovací zařízení, nemůžete ji zároveň nabízet jako několik samostatných apartmánů nebo pokojů.

Pokud nabízíte vilu jako 3 samostatné apartmány, nemůžete ji zároveň nabízet jako jedno společné ubytovací zařízení.

(Host, který si chce v takovém případě pronajmout celou vilu, si musí pronajmout všechny ubytovací jednotky, které vila obsahuje.)

 

Nemohli byste v případě takových kombinací udržet správné informace o obsazenosti ubytovacích jednotek - nabídkou stejného ubytovacího zařízení v různých formách byste vždy vzájemně narušovali vaše údaje o obsazenosti, které by byly systémově chybné a nekonzistentní. Takovéto kombinace nejsou podporovány v žádném světovém OTA katalogu ani PMS systému.

2. Chalupa jako celý objekt a samostatné pokoje zároveň

Jediná výjimka, která by se dala teoreticky realizovat, je případ, kdy například chalupu chcete pronajímat jako samostatné pokoje, ale v hlavních svátcích jen jako celý objekt. Pak by se daly vytvořit samostatné ubytovací jednotky (které uzavřete pro hlavní svátky) a ubytovací jednotka pro celou chalupu (kterou uzavřete pro všechna období mimo hlavní svátky).

Nicméně takové kombinace vám vždy přinesou spousty potíží a chyb různého druhu. Zapomenete na další sezónu uzavřít objekty správným způsobem, v rezervačním systému se budou zobrazovat matoucí jednotky a hosté nebudou vědět, co vlastně nabízíte a proč jsou objekty uzavřené, a podobně.

 

Vyvarujte se pokud možno pokusům o takové kombinace a stanovte si ubytovací jednotky tak, aby nejlépe vystihovaly záměr vašeho ubytovacího zařízení.

3. Jednotky, které lze pronajmout samostatně nebo společně

Můžete mít například pokoje, které jsou stavebně řešeny tak, že mají společné zázemí (např. chodba, kuchyňka, toalety), ale rozhodnete se je nabízet jako samostatné ubytovací jednotky.

Zároveň byste chtěli informovat hosty o tom, že si je mohou pronajmout společně. To můžete udělat pouze tak, že je například vhodně pojmenujete (Dvoulůžkový Standard 1A, Dvoulůžkový Standard 1B) a do popisu uvedete informaci typu "společná chodba a toalety s pokojem 1B, pro rodinný pobyt doporučujeme pronajmout společně s pokojem 1B".

4. Ubytovna, hostel - pronájem lůžek

V ubytovnách nebo hostelech se hostům někdy nepronajímají pokoje jako celek, ale jednotlivá lůžka na pokoji.

V takovém případě není ubytovací jednotkou 1 pokoj, ale 1 lůžko.

 

Při nastavení ubytovacích kapacit tedy postupujeme např. takto:

Typ pokoje = Pokoj A

Pokoje (ubytovací jednotky) = Lůžko 1 na pokoji A, Lůžko 2 na pokoji A, ...

 

Poznámka: Do  rezervačního systému doporučujeme doplnit nepovinný parametr object_name=1, aby se v textech nezobrazovalo pojmenování "pokoj".

5. Změna ubytovacích jednotek

Ubytovací jednotky můžete samozřejmě v čase i změnit, například po stavební rekonstrukci nebo změně obchodní strategie.

Pokud nemáte aktivní Channel manager, pak můžete obvykle provést takovou změnu samostatně a relativně snadno.

Pokud máte aktivní Channel manager, vždy nás kontaktujte. Bude potřeba změnit ubytovací jednotky v Trevlixu i všech katalozích a provést přemapování ubytovacích jednotek se všemi aktivními katalogy.