Je Wix dobrá volba pro web vašeho ubytovacího zařízení?

Upozornění: Následující text obsahuje subjektivní názor na pozitiva a negativa služby Wix. Jestli se nad nimi zamyslíte nebo mávnete rukou, je jen na vás   Stejně tak, jaký systém pro tvorbu webu si vyberete  

Podle našeho názoru Wix není volbou pro dobrý web. Pokud už jste pro Wix rozhodnuti, raději nečtěte dále, budeme upřímní. Pokud se ještě rozhodujete a máte na výběr více možností, zvolte cokoli jiného a podle našeho názoru uděláte dobře  

 

Wix má výborný:

 • marketing
 • skvělé a přesvědčivé reklamy
 • mnoho pěkných (i mnoho nepěkných) grafických šablon
 • vizuální editor prvků


Co už je méně skvělé, spíše tragické, je:

 • kvalita kódu vygenerovaného Wixem
  Otevřete si zdrojový kód vašeho Wix webu a uvidíte místo krásné strukturované syntaxe, která je pýchou každého poctivého kodéra, jen chaotický "rozsypaný čaj", ve kterém se nedá nic ladit, opravovat, vyvíjet. Možná vám to nepřijde podstatné, ale vyhledávačům ano. Ty takový kód nesnáší.
 • Wix nepodporuje standardní Javascript ani jeho nástavby typu jQuery.
  A Javascript je vedle HTML jedna ze dvou hlavních technologií, na kterých stojí web od svých prvopočátků. Wix místo toho přišel s vlastním jazykem "Velo", které je obdobou Javascriptu, ale se zakázaným přístupem ke všem prvkům DOM (a tedy s naprosto vykleštěnou funkcionalitou). Nemůžete tedy využít žádnou z milionů hotových javascriptových knihoven funkcí - Wix vám je nepovolí do webu vložit. Proč? Vyjádření oficiální podpory Wixu uvádí, že z bezpečnostních důvodů, aby uživatelé "nerozbili Wix" (to se snad ani nedá komentovat 😜)
 • nepodporuje responsibilitu
  Responsivní web, který byl vynalezen v roce 2010, a který se pružně přizpůsobuje různým velikostem displejů, je naprostým standardem cca od roku 2013-2014. Do Wixu stále ještě nedorazil a místo něj používá "adaptivní" web, tedy cosi jako samostatný web pro PC a pro mobily, technologii více než deset let překonanou👴
 • optimalizace pro vyhledávače
  Samozřejmě vždy si můžete zaplatit PPC kampaně a přivést na web návštěvníky. Ale přístupy z přirozeného vyhledávání jsou zdarma a základní SEO nastavení by měla být samozřejmost. S kódem vygenerovaným Wixem v podobě chaotického rozsypaného čaje, už neuděláte při optimalizaci prakticky nic. 
 • validita
  Pokud si otevřete vývojářskou konzoli vašeho prohlížeče na svém Wix webu nebo si jej vložíte do validátoru, pravděpodobně zjistíte, že na Wix webu máte podle vybrané šablony desítky, ale možná i stovky chyb validity  . Se kterými nic neuděláte a které vás poškodí ve výsledcích vyhledávání a v zobrazení některých prohlížečů.

 

Co to ve výsledku znamená?

Že ve Wixu, pokud se zadaří, můžete udělat hezký web. Neuděláte v něm ale technicky dobrý, validní web. A až budete potřebovat rozšířit web o další funkce, nejspíš po velkých časových a finančních investicích zjistíte, že "to prostě ve Wixu nejde" (existuje k tomu spousta standardních řešení ve standardních technologiích jako je Javascript nebo PHP, ale to vám bude na Wixu k ničemu, ten umí "naklikat" hotová tlačítka a prefabrikované moduly).

Co doporučujete místo Wixu?

Reklama Wixu vás asi přesvědčila, že úžasný web si můžete za pár minut udělat sami, i když jste web nikdy nedělali.

 

Nechceme vás přesvědčovat o opaku podobenstvím typu:

Nechoďte ke kadeřníkovi, ostříhejte se sami 😯

Dejte opravit auto zedníkovi 🚘

Nejlepší dům vám postaví zvěrolékař 😊

 

Nějak to určitě dopadne. Ale nejspíš to bude na výsledku poznat. A nejvíce tam, kde to na první pohled není vidět.

Protože přece jen, automechanik už ta auta opravuje dvacet let, a zedník je sice machr na příčky a omítky, ale motor dnes vidí poprvé.

 

Pokud si chcete vytvořit web zdarma a sami, zkuste třeba český https://www.webnode.cz  Výsledný kód bude o několik tříd kvalitnější, než ten z Wixu.

 

A jednou, časem, až budete mít volných třeba pět tisícovek, můžete investovat do kodéra, který vám základ webu zpracuje a předá vám jej s publikačním systémem, např. s Wordpressem, ve kterém už si budete sami spravovat obsah - k tomu by měl publikační systém dle našeho názoru správně sloužit.

 

Berte to samozřejmě jako náš subjektivní názor, každému může vyhovovat něco jiného